22. októbra 2012

Dni v Blave (nadpisy mi nejdú)

Som rada za každý taký deň, po ktorom padám do postele úplne unavená. 
Vďaka bohu, chodím na architektúru a tento komfort si môžem dopriať skoro stále (s výnimkou dní, keď spať nejdem). 

Mám rada také soboty, zobudiť sa vo svojej izbičke 1010, obklopená obľúbenými vecami. S výhľadom na prvý slovenský panelák raňajkovať krupicu s najlepšou kamarátkou. A potom prísť na dobrovoľnícku akciu, predstaviť sa ako redaktorka a zháňať adresy organizátorov. Sadnúť si k počítaču a hľadať nový bicykel na inzerát a lístky na autobus do Prahy. Robiť zadania do školy, variť, prať a večer ísť na redakčnú schôdzu.  
A klikať až do zbláznenia (to rada nemám).

A špagety, nesmiem zabudnúť špagety!


Jednoducho, mám rada svoj život.
Aj keď mám mlieko na parapete a kruhy pod očami.

 
Po troch(u) náročných rokoch na našej škole, som si až teraz uvedomila, že (aj keď som sa tu ocitla tak trocha náhodne) si neviem a nechcem predstaviť študovať niečo iné. 
A to najmä kvôli sústredeniu z Obnovy pamiatok v Banskej Štiavnici.
Ak prekutrávanie starých domov a pomenúvanie prvkov historických fasád nebude mojim budúcim povolaním, máte právo mi ... povedať, že som 22.10.2012 bola naivné dievča.

No bolo tam úžasne
Krásne domy, šikovní ľudia (takých mimochodom zbožňujem), grécki študenti (Tacos, Gyros a Kebab), prebdené noci a jedni z najlepších učiteľov na fakulte.
Znie to ako slohová práca žiaka ZŠ o lyžiarskom výcviku, ale nemôžem sa ubrániť. 
Veď aha.

Štiavnica - prvý deň zahmlená
 

 
   


 
Otvárame pingpongovú sezónu
Pohár vína pre každého v privátnej štôlni
Výklad o verajách 
 

10. októbra 2012

Tie farby! Tie vzory!

Tak ako mnohé iné mestá i Piešťany zasiahlo neriadené zatepľovanie panelákov. Takzvaná lentilková architektúra nepozná hranice, predpisy ani súdnosť. Okázalý lov mušiek farebnými plochami sa začal pred pár rokmi na našom najväčšom sídlisku a ako dúhový lúč sa pomaly rozširuje ďalej.

Veľká časť Slovákov žije v panelových domoch a zjavne skoro každý z nich postráda estetické cítenie. Chcú všetko lacno, ale s mašľou navrchu. Presvedčení o výhodách bývania v igelitovom vrecúšku vo veľkom zatepľujú, menia okná a vyberajú farby podľa trendov. Táto vražedná kombinácia vytvára z nimi nenávidených panelových sídlisk, vytvorených  s určitou koncepciou, zlepenec odtieňov a tvarov, ktoré natrvalo zmenia tvár našich miest. Bez akéhokoľvek súhlasu.

Priznám sa, že v zateplenom paneláku nebývam. Neviem, ako to chodí, kto sa rozhodne o konečnej podobe vzhľadu stien, alebo kto hovorí do výberu farieb, ale podľa mojej súkromnej štatistiky, to vo veľkej väčšine prípadov nie je architekt. A pritom by mohol byť. Využiť služby profesionála sa u nás ale ešte stále považuje za luxus a mnohí sú presvedčení, že stavbármi sa tak trochu rodia všetci. Preto u nás neriadene vznikajú realizácie na pokraji maškarnosti, s optickými ilúziami na plochých panelových stenách a tými najpútavejšími farebnými kombináciami. Aby ste neplakali, nájdu sa aj svetlejšie prípady. Doslova svetlejšie, pretože častým problémom samozvaných architektov je výber odtieňa zo vzorkovníka.Moja cena o najkrajšie zrekonštruovaný dom určite patrí bytovke na 8.mája. Biela a zelená sa vhodne dopĺňajú, nenastal častý strach z prázdna a celá stena ostala jednofarebná. Oproti papagájom v susedstve pôsobí dôstojne a premyslene. I mliečne balkóny zvolil architekt veľmi prezieravo. Zamedzil tak prejavom ľudskej tvorivosti v podobe rôznych plachiet s napodobeninou brečtanu alebo otrhaným kobercom, ktoré si obyvatelia pomedzi tyčky zábradlia prevlečú. 

 
Zlatý extrudovaný polystyrén pre najnenávidenejšiu realizáciu ide od mňa firme, ktorá sa rozhodla znepríjemniť život invalidom na Nikola Teslu ešte aj tým, že im z bočnej steny nechala narásť barokovo iluzívnu obdĺžnikovú bradavicu. Svoje chyby ešte znásobili na Trajane. Z červenej, béžovej, bledosivej a tmavosivej spolu s bielymi vetracími prieduchmi sa zatočí hlava nejednému okoloidúcemu. Špeciálna pochvala patrí stavbárom, ktorí, podľa správ v Piešťanskom týždni, po dokončení fasádu poškodili. Majú recht. To by spravil každý.  


A na koniec dva príklady pravého a falošného balkóna.
Skúste uhádnuť, ktorý je ktorý a z akého obdobia asi sú.


I dont want to live in this country any more.